Historie kapely

 

Působnost The Madmen se dá rozdělit na tři etapy

- první etapou je založení kapely a její činnost s téměř všemi zakládajícími členy

- druhá etapa je po odchodu většiny zakládajících členů a příchodu nových

- třetí etapa - comeback

 

Jak The Madmen vznikly a první etapa

Zakládající schůzka byla ke konci r.1966 v bosonožské hospůdce zvané Orlovna, prý u piva to lépe myslí. Účastníci této schůzky byli - Rudolf Böhm, Jaroslav Buček, Jan Korbička a Jaroslav Kříž. Předem jasný už byl směr kapely - bude to bigbeat. Ještě nebyly rozdány posty jednotlivců, ale už se vymejšlelo jaký bude název kapely. Byla řada nápadů a typů, každý měl své představy, ale protože se to všem zdálo být dost šílené, zvítězil návrh Jarka Bučka The Madmen - šílení muži. I když této schůzce předcházeli osobní dohody, až na ni bylo definitivně rozhodnuto - prostě The Madmen budou.  

Dalším důležitým krokem bylo rozdělení postů. Při procházce v mrazivém zimním večeru směrem k tribunám (jak se v bosonohách říkalo - start a cíl Velké ceny ČR) a při vášnivé debatě nakonec došlo k dohodě a na cestě zpět bylo jasno.

Zakládající členové The Madmen 1966
Rudolf Böhm (1944) lead voc / guit
Jaroslav Buček (1951) bass / voc
Jan Korbička (1952) solo guit / voc
Jaroslav Kříž (1950) drums

(tato sestava však veřejně nevystoupila)

První zkoušky začaly u Honzy Korbičky doma v jeho pokoji, ale pro nadměrný hluk byly přemístěny do sklepních prostor, které ač zapuštěny do země byly velice přívětivé. Po několika zkouškách však bylo zřejmé, že řady The Madmen opustí Jaroslav Kříž, kterého na bicí nahradil Honzův spolužák Luděk Brůček.

Členové The Madmen 1967  
Rudolf Böhm (1944) lead voc / guit
Jaroslav Buček (1951) bass / voc
Jan Korbička (1952) solo guit / voc
Luděk Brůček (1952) drums / voc

V této sestavě kapela nacvičila repertoár převzatých skladeb jak českých, tak i zahraničních bigbeatových kapel. Kapela zkoušela, ale chtěla se také prezentovat na veřejnosti, ovšem zásadním problémem byl nedostatek aparatury. Tato situace se však částečně vyřešila laskavostí a pomocí kamaráda, kterému už bylo 18let a navíc měl modrou knížku (nemusel na vojnu). Ten si vzal na sebe půjčku, mohla se tedy nakoupit nezbytná aparatura a byla otevřena cesta k veřejné produkci. Kapela požádala Sokol Bosonohy o možnost vystoupení v bosonožské Orlovně a kupodivu se podařilo. Bohužel však byl představiteli sokola určen termín až někdy za 3měsíce. 

A teď jen pro vysvětlení - Orel nebyl v té době in, Sokol ano - dva téměř stejní ptáci, prostě ornitologický rasizmus - Orlovnu postavili před válkou Orli a nyní tam hnízdili Sokoli. 

Kluci z bosonožské kapely nadržení na vystupování pak uspíšili svoji premiéru po dohodě v dalším bosonožském sále - v hospodě u Čoupků a tím vyrazili do světa bigbeatu. Kapela si však dávala čím dál tím víc vyšší cíle a tak do svých řad přijala Ivoše Pšikala, který byl nejen dobrým kytaristou, ale také přinesl do kapely dobrou aparaturu, kterou sám stavěl a uměl vše opravit. Příchodem Ivoše Pšikala došlo také ke změnám postů.

Členové The Madmen 1967-1968  
Rudolf Böhm (1944) lead voc / guit
Jaroslav Buček (1951) bass / voc
Jan Korbička (1952) guit / voc
Ivo Pšikal (1951) solo guit / voc
Luděk Brůček (1952) drums / voc

S novým seskupením se kapela snažila také o vlastní tvorbu, čímž vniklo několik vlastních skladeb, ale postupně měnila svůj výraz a přecházela k tvrdším žánrům rocku, který však byl z převzatých skladeb.

Přišel nový rok 1968 a  zkoušky probíhali v místní Orlovně. Problém však byl, že se mohlo zkoušet pouze v neděli od 6hod ráno do cca 9hod, do doby, kdy přijdou uklízet po sobotním plesu. Bubeník Luděk Brůček měl bydliště v Radosticích a na zkoušky nemohl jezdit (v neděli tehdy nejezdil žádný autobus) a tak opět došlo ke změnám, kdy z kapely Luděk Brůček odešel a za bicí usedl Jan Korbička.

K těmto zkouškám se váže ještě další zkušenost. Po plesech na stolech zůstávalo hromadu nedopitých lahví a chlapci ochutnávali, že jim pak i chodník byl malý a to v době, kdy ostatní chodili z kostela. No to byla ostuda a doma mazec.

Členové The Madmen 1968  
Rudolf Böhm (1944) lead voc / guit
Jaroslav Buček (1951) bass / voc
Jan Korbička (1952) drums / voc
Ivo Pšikal (1951) solo guit / voc

Po této změně se Rudolf Böhm musel opět chytit kytary a v tomto složení odehrála celou řadu vystoupení jak v Bosonohách, tak i v Troubsku, Ostopovicích apod. Aby se Rudolf Böhm mohl plně věnovat pouze sólovému zpěvu, kapela hledala nového kytaristu a na doporučení jednoho z fanoušků a kamaráda se do řad Madmenů přidal v r. 1969 Pavel Honzák.

Členové The Madmen 1969  
Rudolf Böhm (1944) lead voc
Jaroslav Buček (1951) bass / voc
Jan Korbička (1952) drums / voc
Ivo Pšikal (1951) solo guit / voc
Pavel Honzák (1951) guit / voc

Nově příchozí Pavel Honzák svým dobrým hlasem posílil vokály a kapela si tím vylepšila svoji pozici na bigbítovém poli. V téže době došlo také k dohodě s bosonožským svazem zahrádkářů, že si v jejich prostorách kapela uložila aparaturu a mohla zkoušet. Z vděčnosti členové a přátele bosonožského bigbítu opravovali na budově, co se dalo, včetně střechy. Také zahrádkářům jednou zahráli na výroční schůzi a i když nabídli pomalé „ploužáky“, tak u mnohem starší generace tvrdě „narazili“.  Avšak vzhledem k tomu, že hoši byli také trempové a často hráli i staré trempské písně, tak zahraná Cikánka skladatele Karla Vacka členy schůze obměkčila a mohli zkoušet dále.

V létě r.1970 přišel kytaristovi Ivo Pšikalovi povolávací rozkaz na tehdejší povinnou dvouletou vojenskou drezuru a kapela se potýkala s otázkou jak dál. Na velice krátkou dobu post kytaristy zkoušel Pavel Honzák, ale záhy řady The Madmen rozšířil kytarista Milan Ostrý ze skupiny The Griffins.

Členové The Madmen 1970-71  
Rudolf Böhm (1944) lead voc
Jaroslav Buček (1951) bass / voc
Jan Korbička (1952) drums / voc
Pavel Honzák (1951) guit / voc
Milan Ostrý (1950) solo guit / voc

V téže době také došlo ke změně zkušebny a kapela se přemístila do nepoužívané kuželkárny  Sokola Bohunice. Byla to poměrně velká výhoda, protože nad  touto kuželnou byl sál ve kterém kapela často v té době hrála a přemístění aparatury bylo více jak jednoduché.

Něco však mělo také i svá úskalí, podobně jako situace, kdy se na zkoušky  Jan Korbička a Jaroslav Buček na sklonku léta dopravovali na staré motorce Z125. Tu Honza vyhandloval za jeden nahraný magnetofonový pásek + 25,- tehdy Kčs. Dal ji však dohromady jen aby jezdila a tak když je jednou k večeru zastavila tehdejší hlídka veřejné bezpečnosti,  jeden z příslušníků jim sdělil ..... "sotva se na vás podívám, už vidím 11 dopravních přestupků .... nemáte helmy, motorka nesvítí vpředu ani vzadu, nemá číslo, nemá stupačky, nemá zadní sedadlo" apod.  (Jarek seděl jen na blatníku). Nakonec to však dopadlo vcelku obstojně. Museli motorku nechat v Bohunicích u Pavla Honzáka a domů se dopravit po svých a pak byla nějaká relativně malá pokuta.  

Prostřednictvím Milana Ostrého se ostatní členové kapely seznámili s šikovným elektrotechnikem Šešulkou, který jim  sestavil stavebnicový výrobek československého HI-FI klubu - Tranziwatt 100, čímž posílili jejich vokální sound. Šešulka znal kvality muzikantů The Madmen a dovedl na jedno vystoupení v Bohunicích zástupce pražských Rebels, kteří měli zájem o bubeníka Jana Korbičku. Ten však jejich návrh jít do Prahy odmítl a zůstal věrný Madmenům, kteří opět přitvrdili nacvičováním skladeb od Black Sabbath.

Čas se s časem sešel a co vyřadilo Ivo Pšikala z bigbítového dění, postihlo i Milana Ostrého, za kterým se nekompromisně zavřela vojenská brána (jaro 1971). Kapela se přes léto odstěhovala z bohunické kuželny zpět do Bosonoh, tentokrát do bosonožského kina a opět hledala kytaristu. Několik zkoušek s kapelou absolvoval Zdeněk Blažek, ale nakonec Pavel Honzák dovedl Miloše Morávka. Ten s kapelou začal zkoušet na podzim 1971 ještě s bubeníkem Janem Korbičkou, který ale záhy musel jít naplnit, tehdy občanskou povinnost a i za ním se zavřela vojenská brána. Současně s odchodem Jana Korbičky ohlásil odchod i Rudolf Böhm do troubské taneční skupiny Akord. Jana Korbičku nahradil na postu bubeníka František Stehlík, kterého dovedl Miloš Morávek a sólového zpěvu se ujal Pavel Honzák.

Těmito změnami byla zahájena II. Etapa The Madmen

II. Etapa The Madmen
Členové The Madmen 1971-72  
Jaroslav Buček (1951) bass / voc
Pavel Honzák (1951) lead voc
Miloš Morávek (1951) solo guit / voc
František Stehlík (1950) drums / voc

 

Připravujeme postupně jak si kdo vzpomene

 

COMEBACK 1997

Zásadním iniciátorem comebacku byl současný bubeník František Stehlík, kdy při oslavě silvestra 96/97 s Jarkem Bučkem na chatě, ovlivněni alkoholem, vymysleli comeback. Nápad František nosil už min. 1/2roku před touto dohodou, ale až na silvestra došlo k dohodě, že obejdou ostatní a pokusí se kapelu dát dohromady.  Tak se stalo a příslib dali jak Pavel Honzák, tak i Jan Korbička. Poté se všichni vydali za posledním a to byl Miloš Morávek, který na obnovu kapely reagoval "Fano vždyť nám bude padesát, myslíš že to má cenu?" . Ano cenu to mělo a má zajisté i nadále. Nakonec to možná byl jak pro Miloše, tak i pro ostatní impuls k tomu, aby pak následně začal znovu hrát s Progres 2 a kapelou Futurum. Prostě se řada kapel po comebacku Madmen opičila a obnovili svoji činnost.

Připravujeme postupně jak si kdo vzpomene

 

I. ETAPA 1966 - 1971
  lead voc solo guit bass guit drums
1966-67 Rudolf Böhm Jan Korbička Jaroslav Buček Rudolf Böhm Jaroslav Kříž
1967 Rudolf Böhm Jan Korbička Jaroslav Buček Rudolf Böhm Luděk Brůček
1967-68 Rudolf Böhm Ivo Pšikal Jaroslav Buček Jan Korbička Luděk Brůček
1968 Rudolf Böhm Ivo Pšikal Jaroslav Buček   Jan Korbička
1969-70 Rudolf Böhm Ivo Pšikal Jaroslav Buček Pavel Honzák Jan Korbička
1970-71 Rudolf Böhm Milan Ostrý Jaroslav Buček Pavel Honzák Jan Korbička
 
II. ETAPA  1971 - 1974
1971 Pavel Honzák Miloš Morávek Jaroslav Buček   František Stehlík
1972 Pavel Honzák Miloš Morávek Jaroslav Buček Karel Pištělák-key František Stehlík
1973-75 Pavel Honzák Miloš Morávek Jaroslav Buček   František Stehlík
           
1975  -  ROZCHOD THE MADMEN

__________________________________________________________________________________________________________________

 

Dále hudebníci z The Madmen učinkovali v těchto kapelách:
                 
Jaroslav Buček   Pavel Honzák   Miloš Morávek   František Stehlík   Jan Korbička
                 
PROTOTYP        válel si šunky        REGENERACE        TAKT        HAUS TRAMP MUSIC
DÁLNICE 61       PROGRES 2   PROTOTYP    
THE FACE       FUTURUM        
        KERN        
        SYNKOPY 61        

 

___________________________________________________________________________________________________________________

 

III. ETAPA  1967 - do dnes
 
COMEBACK THE MADMEN
 
  lead voc solo guit Bass Key Drums
1997-99 Pavel Honzák Miloš Morávek Jaroslav Buček Jan Korbička  František Stehlík
1999 Pavel Honzák Miloš Morávek František Goliš Drápal Jan Korbička František Stehlík
2000-14 Miroslav Rajdl Miloš Morávek Vilém Majtner Jan Korbička František Stehlík
2014-dnes Vilém Majtner Miloš Morávek František Goliš Drápal Jan Korbička František Stehlík

 

__________________________________________________________________________________________________________________

 

Naši hosté v letech 1971-1974
 
Milan Kunc (voc)     skupina Premiér
Zdeněk Blažek (bg,g,key)         hrál se všemi, dobře a rád
Richard Lašek (perc)     později Folk Team, Plzeňské "Koule", Kamelot
Ladislav Severa (g, voc)     FGB Stelars, skupina Hany Hegerové
Bobi Houda (g, voc)     superbluesman
Mirka Křivánková ( voc)     Premiér, později Kratochvíl, Stivín
Rudy Kovanda (voc)     Zlatý Slavík
Mr. Tamburína (tam)     showman